“Bishat” italiane kapin katër avionë luftarakë rusë që shkelën hapësirën ajrore të NATO-s

0
34

Katër avionë luftarakë rusë janë kapur pasi ata fluturuan në hapësirën ajrore të NATO-s ndërsa tensionet vazhdojnë mes Vladimir Putinit dhe Perëndimit.

Avionët luftarakë të Forcave Ajrore Italiane i pikasën avionët e Putinit duke u larguar në hapësirën ajrore që i përket Polonisë dhe duke fluturuar pranë Suedisë nga enklava ruse e Kaliningradit.

Roma dërgoi katër avionë luftarakë Eurofighter Typhoon në Poloni si pjesë e një misioni policor ajror të NATO-s në korrik, me avionët luftarakë të stacionuar në bazën ajrore Malbork.

NATO dhe Rusia mbeten në mosmarrëveshje për luftën e Putinit në Ukrainë, me Moskën që ngre vazhdimisht spektrin e një konflikti më të gjerë nëse Perëndimi vazhdon të ndihmojë Ukrainën.

Në një deklaratë Aeronautica Militare, Forcat Ajrore Italiane, shpjegoi se avionët luftarakë u ngritën nga Kaliningrad para se të shkelnin hapësirën ajrore polake.

Avionët e Putinit më pas fluturuan përtej Detit Baltik në drejtim të Suedisë përpara se të “detyroheshin” të ktheheshin në bazë.

Polonia është një anëtare e gjatë e aleancës, ndërsa Suedia vetëm këtë vit nënshkroi protokollet për t’u bashkuar në përgjigje të luftës së egër të Putinit në Ukrainë.

Kaliningrad është një pjesë territori shumë e militarizuar e shkëputur nga shteti kryesor rus dhe i rrethuar nga Polonia dhe Lituania.

“#Scramble, një tjetër ngritje e menjëhershme për #Eurofighters #Italian AirForce të angazhuar në aktivitetet e Policisë Ajrore në Poloni për të kapur 4 avionë luftarakë rusë pasi ata kishin hyrë fillimisht në hapësirën ajrore polake pastaj suedeze, përpara se të detyroheshin të ktheheshin në hapësirën ajrore të Kaliningradit,”  tha Aeronautica Militare në Twitter.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu