18.4 C
Elbasan

KATEGORIA

SHËNDET

Bark i fryrë, puçrra dhe gjuhë e bardhë; ç’po përpiqet t’ju thotë trupi nëpërmjet këtyre shenjave

Çdo gjë që ndodh në trupin tonë është rezultat i veprimit të hormoneve. Estrogjeni është hormoni femëror më i rëndësishëm në trupin e gruas,...

Për herë të parë në Itali do të provohet vaksina kundër COVID-19, por a ka efekte anësore?

Italia do të aplikojë për herë vaksinën anti- COVID tek 3 pacientë të prekur. Lajmi është konfirmuar nga mjeku shqiptar në Itali,  Albert Troci në...

Qumësht me Hudhra kundër Astmës, Kollës, Reumatizmës

Perimet, frutat dhe erëzat janë pjesë e disa prej kurave më të mira mjekësore që njeriu mund të përdorë kundër shumë sëmundjeve dhe çrregullimeve. Një...

Njihuni me 3 ushqimet më të mira për shëndetin e dhëmbëve

Ushqimet luajnë një rol kyç në shëndetin e dhëmbëve dhe për buzëqeshjen. Larja dhe pastrimi në imtësi i dhëmbëve, por edhe konsumi i ushqimeve...

I keni pasur këto shenja?! E keni kaluar koronavirusin pa e ditur

Të gjithë dëshirojmë të dimë nëse e kemi kaluar apo jo Covid-19, madje shumë prej nesh dyshojmë se e kemi kaluar për shkak të...

Ka një shpjegim shkencor dhe psikologjik se pse disa njerëz nuk e besojnë COVID-19

Studimet shkencore thonë se njerëzit i peshojnë ndryshe kostot e menjëhershme me ato që vijnë më vonë Përgatitjet tona (si shtet dhe komunitet) të pamjaftueshme...

Çfarë duhet të hani e çka jo, sipas grupit të gjakut

Të ushqehesh drejt sipas grupit të gjakut, ose ndryshe e njohur si teoria D’Adamo e krijuar nga Peter J. D’Adamo, do të thotë që...

Ju merren mendtë pasi ngriheni nga krevati? Kini kujdes, kjo është sëmundja nga e cila rrezikoheni

Ndjenja e marramendjes pasi të ngriheni mund të jetë një parashikues i demencës ka zbuluar një studim. Kjo shkaktohet nga hipotensioni ortostatik, një formë e...

Sara Hoxha thekson barkun e rrumbullakosur e veshur me bikini

Reperi i famshëm shqiptar, Ledri Vula dhe partnerja e tij Sara Hoxha pritet të bëhen prindër për herë të parë. Blogerja pritet të sjelli në...

“Normaliteti i ri na kërkon që…”, ISHP jep njoftimin, ja ç’i kërkon qytetarëve

Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar një njoftim mëngjesin e sotëm për të gjithë qytetarët shqiptarë. ISHP lëshon sërish thirrje ndaj qytetarëve që të...

Lajmet e fundit