30.4 C
Elbasan

KATEGORIA

SHËNDET

Artriti – Simptomat, Llojet, Shkaqet Dhe Trajtimi

Çfarë është artriti Artriti ose inflamacioni i kyçit është një simptomë e të paktën 100 sëmundjeve të lidhura me to, të cilat quhen çrregullime reumatike....

Patatet e skuqura nuk janë aq të pashëndetshme sa mendoni, lista e ushqimeve të padëmshme

Ndonjëherë për të pasur një shëndet të mirë refuzojmë të hamë patate të skuqura dhe disa ushqime të tjera specifike. Por mjekët janë të shpejtë për të na ndriçuar...

Nëse ripërdorni vajin për skuqje, rrezikoheni nga këto sëmundje

Ju ka ndodhur të përdorni të njëjtin vaj më shumë se njëherë kur gatuani? Nëse po, kjo është një praktikë aspak e shëndetshme, megjithëse...

Ky ushqim deti fshin shenjat e plakjes dhe rinovon mendjen

Për herë të parë, komuniteti shkencor po nxjerr në pah përfitimet e një organizmi detar kundër plakjes së trurit. Në veçanti, konsumimi i organizmave...

Sindroma e Ovarit Policistik, pjesa më e madhe e grave nuk e kuptojnë që e kanë, këshilla nga mjekja

Sindroma e ovarit policistik, prek rreth 60% të vajzave dhe grave në moshë riprodhuese. Bëhet fjalë për çrregullimin e ciklit, aq sa në disa raste...

Këto janë simptomat që tregojnë se trupi juaj ka helme

Shumë ia atribuojnë këtë vetëm plakjes, por trupi ynë funksionon shumë mirë për të na treguar se diçka nuk është në rregull. Vetëm kur...

Grupet që Kanë më Shumë Nevojë për Vitaminë D

Vitamina D quhet ndryshe edhe vitamina e Diellit. Ajo është një element i rëndësishëm për shëndetin kockor dhe jo vetëm. Trupi jonë e siguron...

Pse Ndiheni të Lodhur Pasi Keni Ngrënë – Çfarë Ndodh në Organizëm

E keni vënë re sa të plogësht e të përgjumur jeni pas konsumit të një dreke të bollshme? Ngopja dhe qetësia vështirësojnë mbajtjen hapur të...

Uthulla e Mollës për Fytyrën – Një Kurë e Vërtetë apo Falsitet?

Yjet e televizionit dhe vajzat e Instagramit bëjnë be e rrufe për vlerat që ka uthulla e mollës në pamjen e tyre Sipas tyre, uthulla...

Do eliminojë ankthin apo depresionin/ Studimi i ri: 1 javë “pushim” nga rrjetet sociale

Studiuesit nga Britania e Madhe kanë gjetur në një studim të ri se një ndërprerje njëjavore e përdorimit të mediave sociale tek të anketuarit...

Lajmet e fundit