10.4 C
Elbasan

KATEGORIA

EKONOMI

Për dy qese plastike, qytetarët do të paguajnë aq sa kushton një bukë

E marta e 30 nëntorit, 2021, është dita e fundit që Millena Ivkovska shërbehet me qese plastike falas në një shitore të Shkupit, ku...

Të kesh një dyqan për të mbijetuar/ INSTAT: Shqipëria me numrin më të lartë të të vetëpunësuarve në Europë

Vetëpunësimi, përmes hapjes së një dyqani, njësie shërbimi, apo ofrimit të shërbimeve të profesionalizuara është forma më e përhapur se si fitohet jetesa në...

Nisin punimet në aeroportin e Vlorës i pranishëm edhe Behgjet Pacolli, Balluku: Balta këtu e ka zhurmën e bukur

Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku, këtë të dielë ka qenë në ceremoninë e hapjes së punimeve për aeroportin e Vlorës. Balluku në fjalën e saj...

Braçe kundër qeverisë: Nëse e miratoni paketën fiskale 2022, fermeri do marrë fund

Deputeti socialist, Erjon Braçe, nga foltorja e Kuvendit ka dalë në krah të fermerëve duke thënë se mbarra e madhe ndaj tyre i çon...

Numri i përdoruesve të internetit nga celulari arrin shifër rekord

Përdorimi i internetit nga rrjetet celulare ka arritur një vlerë rekord në tremujorin e tretë të vitit. Të dhënat e Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe...

Paga minimale 40 mijë lekë”, Rama zbulon skemën me bizneset

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj, kanë prezantuar paketën fiskale dhe mbështetjen nga buxheti 2022 për bizneset. Sipas Ramës brenda...

Buxheti 2022/ Ibrahimaj: Nxisim punësimin, 7 programe për hapje biznesesh

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj, po prezantojnë paketën fiskale me një përfaqësi të biznesit të vogël. Në fjalën e...

Gjermania përballet me mungesë të punëtorëve të kualifikuar

Mungesa e stafit po bëhet gjithnjë e më shumë problem për kompanitë gjermane, ka paralajmëruar më 22 nëntor Shoqata e Dhomave gjermane për Industri...

Formula e suksesit, njeriu që me 1 mijë dollarë fitoi mbi 1 miliard

Bashkëthemeluesi i rrjetit të sanduiçëve “Subway”, Peter Buck ka vdekur në moshën 90-vjeçare. Ai arriti të kthente një investim fillestar prej 1000 dollarësh në...

Nga akademia e barinjve tek kontrolli me satelit, Rama shpjegon mbështetjen për fermerët

Teksa ka prezantuar buxhetin për fermerët për vitin 2022, kryeministri Edi Rama është ndalur edhe tek skema që do të përdoret për të mbështetur...

Lajmet e fundit