17.4 C
Elbasan

KATEGORIA

EKONOMI

“Shtyhet aplikimi i rritjes së pagave”, Ibrahimaj: Për minimumin jetik dhe indeksimin e pensioneve jemi bazuar në…

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj,  gjatë një konferencë për shtyp ditën e sotme ku bëri më dije se vendimi për reformën e...

Punë e papaguar, gratë shqiptare kalojnë gati 6 orë çdo ditë duke u kujdesur për familjen

Nga punët e shtëpisë, përfshirë pastrimin e gatimin te përkujdesja e fëmijëve, gratë shqiptare harxhojnë 343 minuta ose 5.7 orë çdo ditë punë të...

Papunësia tek të rinjtë shqiptarë më e larta në Europë

Ndonëse bizneset po ankohen si asnjëherë tjetër për mungesën e fuqisë punëtore dhe tregu po e vuan ikjen e brezit të ri, papunësia tek...

Mos u merrni me rritjen e pagave/ Zbulohen të ardhurat e vërteta që deputetët marrin nga Buxheti i Shtetit

Buxheti, çiflig privat: Kështu e kanë hartuar e votuar deputetët ligjin për privilegjet e tyre financiare; Nga 1.5 mln lekë, deputetet i rriten rrogat...

Ibrahimaj jep lajmin e MIRË: Në qershor do të merret rritja e PAGAVE që nga 1 prilli

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave Delina Ibrahimaj bëri me dije se kategoritë që janë përfshirë në rritjen e pagave, do ta përfitojnë këtë rritje...

Vijon shpërndarja e kartave të naftës pa taksa, mbi 24 mijë fermerë aplikuan në Korçë, Elbasan e Berat

Zyrat rajonale të Bujqësisë në qarqet e vendit po vijojnë procesin e shpërndarjes së kartave për naftës pa taksa për fermerët aplikantë të kësaj...

Fshati ku banorët jetojnë me bujqësi dhe blektori

Në Rusan të Delvinës pak banorë janë emigrantë. Fshati i krijuar pas eksodeve të popullsisë çame nga veriu i Greqisë prej dekadash është përpjekur të...

Braktisja e hershme e arsimit nga të rinjtë, Shqipëria sa trefishi i rajonit me 2021

Në këto 30 vite të tranzicionit, investimet e vendit në kapitalin human tregojnë përkeqësim, teksa Shqipëria ka flukset më të mëdha të braktisjes së...

“Numri i punonjësve në bashki është rritur ndjeshëm”, VOA publikon raportin: Problemet aktuale në qeverisjen vendore, shërbime të pabarabarta dhe mungesa në përfaqësim

Instituti për Bashkitë e Shqipërisë sapo ka publikuar raportin vjetor të monitorimit, ku vërehet një shpërndarje e pabarabartë e shërbimeve publike midis zonave urbane...

Ibrahimaj: Sot nisin aplikimet për bizneset e manifakturës, bujqësisë, peshkimit dhe pyjeve

Bizneset përpunuese të manifakturës, peshkimit dhe pyjeve mund të aplikojnë nga sot në e-Albania për të përfituar kompensimin prej 1,674 lekë për çdo të...

Lajmet e fundit