E rëndë në Libi/ Në ndihmë pas përmbytjeve katastrofike, përplaset autobusi me ushtarët grekë! Vdesin 7 persona

0
182

Në aeroportin e Elefsinës, pak para orës 7 të mëngjesit, avioni C-130 u ul me pjesëtarët e ndihmave humanitare greke, të cilët u plagosën në aksidentin e tmerrshëm automobilistik në Libi mesditën e së dielës. Nga aksidenti humbën jetën shtatë persona, pesë prej të cilëve grekë (tre ushtarakë dhe dy përkthyes). Në fakt, në orët e ardhshme pritet të mbërrijë në Greqi një C-27 , i cili do të transportojë pesë trupat.

Informacioni fillimisht ishte i ngatërruar: Shtabi i Përgjithshëm i Mbrojtjes Kombëtare, i cili fillimisht foli për lëndime të lehta, më pas njoftoi se tre anëtarë të misionit grek kishin vdekur dhe dy ishin të zhdukur. Megjithatë, informacionet e cituara nga mediat ndërkombëtare nga Libia flisnin për katër të vdekur dhe shtatë të plagosur, ndërsa sipas informacioneve të fundit, të vdekurit janë pesë.

Ministri i Shëndetësisë i qeverisë së Libisë Lindore bëri të ditur mbrëmë se si pasojë e një aksidenti trafiku “tmerrshëm” mbetën të plagosur 15 ushtarë grekë, 7 prej tyre në gjendje të rëndë. Dy libianë, thuhet se përkthyes që ishin në autobus, janë gjithashtu në gjendje kritike.

Ndërkohë, ende nuk janë bërë të ditura rrethanat në të cilat ka ndodhur aksidenti. Autobusi me misionin e 19 ushtarëve, infermierëve dhe shpëtimtarëve grekë që transportonin ndihma humanitare (ilaçe, materiale sanitare dhe ushqime) për viktimat e stuhisë Daniel në Derna, u përplas kokë më kokë me një kamion. Aksidenti ndodhi në rrugën lokale Marawa kur kamioni u gjet, në rrethana të paspecifikuara, në rrjedhën e kundërt të trafikut. Të dyja automjetet janë përfshirë nga flakët pas përplasjes së ashpër.