Nëse dini edhe pak për shëndetin e zemrës , atëherë faktorët kryesorë të rrezikut nuk janë edhe aq befasues. Ato përfshijnë presionin e lartë të gjakut, kolesterolin e lartë, pirjen e duhanit, mbipeshën dhe mungesën e stërvitjes. Por rezulton se mund të ketë më shumë faktorë rreziku sesa mendoni, shumë që nuk janë aq të dukshëm.

Këtu janë gjërat më të çuditshme që mund të ndikojnë në rrezikun e sëmundjeve të zemrës, për mirë ose për keq.

Lartësia ku jetoni

Një studim i botuar në janar 2017 në revistën Frontiers in Physiology zbuloi se njerëzit që jetonin në lartësi të mëdha kishin një rrezik më të ulët të zhvillimit të sindromës metabolike, një grup faktorësh rreziku për sëmundjet e zemrës si presioni i lartë i gjakut kolesterol të lartë. dhe obeziteti nga ata që jetonin në nivelin e detit.

Kjo është për shkak se ka më pak oksigjen në ajër në lartësi më të larta, gjë që mund të ndihmojë zemrën dhe mushkëritë të punojnë në mënyrë më efikase, spekulojnë autorët.

Sa fëmijë ke ti

Gratë që mbeten shtatzënë më shumë se një herë kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të mëvonshëm të fibrilacionit atrial, sipas një studimi në revistën Circulation. Fibrilacioni atrial është një rrahje zemre e lëkundur ose e parregullt që mund të çojë në mpiksje gjaku, goditje në tru dhe komplikime të tjera. Në studim, gratë me katër ose më shumë shtatzëni kishin 30% deri në 50% më shumë gjasa për të zhvilluar fibrilacion atrial, krahasuar me gratë që nuk kishin qenë kurrë shtatzëna.

Autorët e studimit thonë se nuk duan t’i dekurajojnë gratë që të kenë fëmijë, vetëm se nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar lidhjen.

Vakti i mëngjesit

Sipas një deklarate shkencore nga Shoqata Amerikane e Zemrës, njerëzit që hanë mëngjes rregullisht kanë tendencë të kenë më pak sëmundje të zemrës, kolesterol të lartë dhe presion të lartë të gjakut.

Duke mos dashur trupin tuaj

Sa mirë ndiheni për trupin tuaj mund të ndikojë në aftësinë tuaj për t’u kujdesur për zemrën tuaj. Në një studim në revistën Obesity, gratë mbipeshë që nuk e donin trupin e tyre kishin më shumë gjasa të kishin sindromë metabolike sesa ato që e donin.

Rezultatet tregojnë se gjykimi i njerëzve për të ndryshuar zakonet e tyre thjesht nuk funksionon dhe mund t’i dëmtojë ata fizikisht, jo vetëm emocionalisht.

Dhimbje shpatullash

Në një studim në Journal of Occupational and Environmental Medicine, njerëzit me më shumë faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, kolesterolin e lartë dhe diabetin, kishin gjithashtu më shumë gjasa të vuanin nga dhimbja e shpatullave.

Studiuesit nuk janë të sigurt pse ekziston kjo lidhje, por ata thonë se trajtimi i presionit të lartë të gjakut dhe faktorëve të tjerë të rrezikut mund të ndihmojë

Stresi

Ekspertët kanë dyshuar prej kohësh se stresi mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Edhe pse lidhja e drejtpërdrejtë nuk është gjetur ende, por ne e dimë se stresi kronik rrit lirimin e epinefrinës ose adrenalinës në sistemin tonë dhe e dimë që mund të çojë në hipertension.

Sezoni i festave

Vdekjet nga ataku kardiak rriten gjatë festave të fundvitit. Një studim nga Zelanda e Re zbuloi një rritje prej 4% në shkallën e vdekjeve të lidhura me zemrën gjatë festave në krahasim me periudhat e tjera të vitit.

Shumë faktorë që lidhen me pushimet mund të rëndojnë shumë zemrën, pavarësisht nëse hani shumë ëmbëlsira dhe shumë alkool, përballja me situata stresuese si anëtarët e familjes ose vonesa e kujdesit mjekësor gjatë udhëtimit

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu