25.4 C
Elbasan

KATEGORIA

EKONOMI

Importuam 8 herë më pak, shqiptarët preferojnë vajin e ullirit vendas, rriten eksportet

Mbiprodhimi i vajit të ullirit që shqetësoi fermerët duket se ka gjetur një zgjidhje me rritjen e eksportimin jashtë vendit, teksa konsumatori vendas ka...

Mosha e tretë rrezikon varfëri ekstreme, 48% e pensionistëve marrin pagesa të pjesshme

Pensionistët, që nuk përmbushin vitet e punës dhe nuk arrijnë të përfitojnë një pension të plotë pleqërie, po rriten me shpejtësi. Të dhënat zyrtare nga...

Superjahti i Jeff Bezos mbërrin në Durrës, furnizohet me 170 mijë litra karburant/ 44 kroçiera dhe 1798 jahte në portet tona

Jahti “Koru” i themeluesit të Amazon Jeff Bezos mbërrin në Durrës. Ndërsa çmimi i parë në treg njëh rritje të lartë, jahtet turistike vijojnë ta...

Nafta rritet për herë të katërt, i afrohet sërish nivelit të 200 lekëve

Çmimet e naftës po i afrohen nivelit 200 lekë për litër. Ditët e fundit çmimi në tregun vendas me 5 lekë për litër, për...

Sondazhi/ Sa përqind e shqiptarëve kanë mundur të përballojnë financiarisht pushimet këtë verë

Është pothuajse fund gushti dhe rrugët e kryeqytetit kanë nisur të mbushen sërish. Po lemë pas një sezon të suksesshëm turistik për vendin, por sa...

Nuk njohin ulje çmimet e ushqimeve në Shqipëri.Vetëm rriten

Mallrat dhe shërbimet për argëtim dhe kulturë u kanë kushtuar shqiptarëve gati 11 për qind më shtrenjtë gjatë muajit korrik, duke u pasuar nga...

Vaji i ullirit në telashe! Vapa ekstreme dhe thatësira e shtyjnë industrinë në krizë

Ka një krizë në industrinë e vajit të ullirit. Temperaturat përvëluese që kanë përfshirë Evropën Jugore këtë verë jo vetëm që po marrin jetë dhe po e mbushin...

Korriku arrin nivelin më të lartë të regjistrimeve të mjeteve për 2023

Regjistrimi i automjeteve të reja ka shënuar nivelin më të lartë të këtij viti në korrik, sipas të dhënave që ka publikuar Drejtoria e...

Zyrtare, shtyhet kontrata e markimit të karburanteve, rreth 8 mln euro do paguhen në çmimin e naftës

Qeveria ka shtyrë edhe me një vit kontratën e markimit të karburanteve. Në Fletoren e fundit Zyrtare, është publikuar vendimi për “Miratimin e kontratës shtesë...

Pasojat e ngrohjes globale: Ndryshimet klimatike po ndihen te disa kultura bujqësore në Shqipëri

Ndryshimet e klimës kanë nisur të ndihen në tryezën e ushqimit të secilit prej nesh. Ka nisur nga buka, kafeja, vaji e një sërë produktesh...

Lajmet e fundit