24.4 C
Elbasan

KATEGORIA

EKONOMI

“Do jenë nga Filipinet”, Shqipëria drejt “blerjes” së mijëra punonjësve të huaj, ekspertët kundër

“Jemi në përfundim të një kontratë me një shtet që ka punonjës të kualifikuar që përfshin industrinë e veshjeve dhe industrinë e turizmit. Në...

Mungesa e fuqisë punëtore, Shqipëria në negociata për të marrë 40 mijë punonjës të huaj

Shqipëria është në negociata me një shtet të huaj për të marrë 40 mijë punëtorë të kualifikuar. Lajmi konfirmohet nga Albin Gega, drejtori i Përgjithshëm...

Fermerët e Myzeqesë përballen me luhatjet e çmimeve të shitjes së perimeve, një pjesë e prodhimit po u ngelet pa shitur

Fermerët ne zonën e Myzeqesë shpesh herë përballen me luhatjet e çmimeve të shitjes për produktet bujqësore. Ata që po e ndjejnë me shumë këtë...

Si të deklarojmë të ardhurat vjetore, individët dhe të dypunësuarit afat deri në 30 prill

Kush ka të ardhura vjetore mbi 2 milionë lekë apo rezulton i dypunësuar qoftë edhe në një periudhë të vitit 2023, kanë për detyrë...

Energjia për furrat e bukës, çmimi ndryshon nga data 1 maj, çdo subjekt duhet të vetëdeklarojë veprimtarinë

Zbatimi i çmimeve të reja të energjisë elektrike për furrat e bukës do të nisë fillimisht me një tarifë të unifikuar për të gjithë...

“Rikthehet” kriza e çmimeve, taksa e ushqimeve dhe fitimet e individëve po mbushin arkën e shtetit

Kryesisht nga çmimet dhe fitimet e individëve e bizneseve, në tre muajt e parë të vitit në buxhetin e shtetit hynë 163.8 miliardë lekë....

Biznesi i preferuar i shqiptarëve arrin 650 milionë euro, rritet sërish numri i kafeneve

Biznesi më i preferuar i shqiptarëve, që nga fillimi i viteve ’90, ai i bareve e restoranteve, e ka marrë sërish veten në vitin...

Nuk keni paguar energjinë elektrike? OSHEE bën njoftimin e rëndësishëm

OSHE Group ka prezantuar skemat lehtësuese deri në fund të vitit 2024, për detyrimet e papaguara të energjisë. Skemat e aktmarrëveshjeve për shlyerjen e detyrimeve...

Subvencionet për bujqësinë/ Kanë aplikuar mbi 66 mijë fermerë, numri më i lartë për skemën e naftës

Fermerët kanë afat deri të premten e 19 prillit për të aplikuar në skemën kombëtare të mbështetjes në bujqësi. Deri më tani në vend...

Varfëri: mbi 50% e të moshuarëve me pensione të pjesshme, nuk përmbushnin kriteret e ligjit

Në vitin 2023, gjysma e pensionistëve morën pagesa të pjesshme, për arsye se nuk kanë arritur të përmbushin kriteret e ligjit për Sigurimet Shoqërore...

Lajmet e fundit