24.4 C
Elbasan

KATEGORIA

SHËNDET

Kura me Kanellë Kundër Diabetit – Si e Mban nën Kontroll Sheqerin në Gjak

Kanella është një erëz e shkëlqyer për shëndetin e njeriut dhe veçanërisht për diabetikët. Ajo ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak, përmirësimin...

Qumështi i Patates – Vlerat Ushqyese Krahasuar me Llojet e Tjera

Nuk është për t’u habitur që patatet janë zgjedhur për tu shëndrruar në qumënshtin më të ri në treg me bazë bimore. Në fund të...

Lulja e blirit, me aromë e veti shumë të mira shëndetësore

Pemët e blirit  janë mbase pemët me aromën më të këndshme gjatë kësaj periudhe. Lulet dhe gjethet e kësaj peme kanë gjetur përdorim në...

Shëndeti i Mëlçisë Nis Nga Mëngjesi – Çfarë Duhet të Hani

Vakti i parë i ditës ka një ndikim të fortë në mirëqenien e organizmit nga koka tek këmbët. Mëngjesi i bollshëm dhe i shëndetshëm ka...

A ndihmon magnezi në humbjen e peshës?

Magnezi ka shumë përfitime, të tilla si mbështetja e shëndetit të zemrës, reduktimi i inflamacionit dhe mbajtja e niveleve të sheqerit në gjak. Disa studime kanë...

Tensioni i Lartë i Gjakut – Cilat Janë Ushqimet që e Rrisin më Tepër

Tensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë i gjakut shkakton komplikacione të tjera...

Për Shëndetin e Trurit dhe Tensionin e Gjakut Duhet Lëngu i Panxharit

Pirja e lëngut të panxharit rrit qarkullimin e gjakut në tru tek njerëzit Ky konkluzion tregon se kokrrat e kuqe të panxharit luftojnë kundër uljes...

Lufton lodhjen gjatë muajve përvëlues të verës, gjithçka rreth vitaminës E!

Vitamina E ndihmon në mirëqenien fizike dhe emocionale. Ajo ka veti antioksiduese, të dobishme për të luftuar stresin, i cili nxit plakjen. Ndër burimet...

Ja cilat ushqime pastrojnë mushkëritë nga nikotina

Rreth 30 miligramë nikotinë mund të jetë vdekjeprurëse. Ekspozimi ndaj saj mund të çojë deri në tolerancën e nikotinës dhe të shkaktojë varësi nga pirja...

Efektet Shëndetësore të Muçmollave Shqiptare

Muçmolla është vogëlushja e familjes së trëndafilit. Kjo pemë e vogël çel fruta të vogla në ngjyrë të kafenjtë deri tek ngjyrë ndryshku. Këto fruta...

Lajmet e fundit