-0.6 C
Elbasan

KATEGORIA

SHËNDET

Çfarë Duhet të Bëni Nëse ju zë Korenti

Na ndodh të gjithëve. Jemi këmbëzbathur në kuzhinë, prekim tenxheren në zjarr dhe na zë korenti. Korenti mund t’ju zëjë edhe nëse jeni duke prekur...

Hurma, vlerat e frutit më të mirë të vjeshtës

Hurma është konsideruar si pema më e mirë në botë  për shëndetin tonë për shkak të vitaminave A dhe C, proteinave, yndyrave, kripërave minerale...

Ushqimet e duhura për të shmangur ftohjen

Gjatë muajve të dimrit kur temperaturat bien, shumë njerëz fillojnë të sëmuren Edhe pse ftohja është më shumë diçka e bezdisshme sesa serioze, kur jetoni...

Lëngu I Qepës Së Kuqe – Kura Natyrale Për Stomakun Dhe Alergjitë

Lëngjet e frutave dhe perimeve janë plot vlera dhe përfitime shëndetësore. Por kur mendon për lëngun e perimeve, qepa e kuqe është e fundit që...

Roli i Zinkut në Vjeshtë Kundër të Ftohurës dhe Virozave – Ushqimet ku ta Gjeni

Zinku është një mineral për të cilin kohët e fundit është folur shumë. Rëndësia e rolit të zinkut në shëndet është e lartë, veçanërisht sa...

Sa feta bukë na duhen në ditë?

Të dhënat e Eurostat tregojnë se shpenzimet e shqiptarëve për bukë dhe drithëra janë shumë të larta në raport me të ardhurat e tyre. Sipas...

Shega Devedishe – Më e Mira Kundër Plakjes së Organizmit

Që nga lashtësia e deri në ditët tona, shega mban kurorën e frutit plot vlera shëndetësore dhe medicinale, simbol i shpresës dhe bollëkut. Në Shqipëri...

4 Vitaminat që Duhet të Merrni Patjetër në Vjeshtë

Ka nisur stina e virozave, gripit e të ftohtit dhe bashkë me të edhe kujdesi i shtuar për të mbrojtur organizmin. Dy vitet e fundit...

Ushqimet e Shëndetshme që Ju Bëjnë të Ndiheni të Fryrë

Stomaku i fryrë dhe dhimbjet e barkut, janë me siguri një ndër simptomat më të sikletshme që mund të përjetohen. Jo vetëm sepse janë shumë...

Ushqimet e Vjeshtës që Duhet të Hani për Gjallërinë e Lëkurës

Pas temperaturave të larta të verës dhe ekspozimit të madh në diell, lëkura ka nevojë të rimëkëmbet. Dëmet e shkaktuara nga dielli dhe larja e...

Lajmet e fundit