“Përmbytje të përmasave biblike”, Pakistani përballet me katastrofën, mijëra të vdekur dhe të tjerë që vuajnë për ushqim

0
69

Pakistani ka bërë thirrje për ndihmë të mëtejshme ndërkombëtare pasi përmbytjet shkaktuan tragjedi në të gjithë vendin.
SHBA, Britania e Madhe, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe të tjerët kanë kontribuar në një apel për katastrofën e musonit, por nevojiten më shumë fonde, tha një zyrtar i ministrisë së brendshme për BBC.
Më shumë se 1,000 njerëz kanë vdekur dhe miliona janë zhvendosur që nga qershori, tha Salman Sufi.
Ai tha se qeveria e Pakistanit po bënte gjithçka në fuqinë e saj për të ndihmuar njerëzit.

Njerëzit e zhvendosur presin ndihmë pasi ikën nga shtëpitë e tyre në provincën Karaçi.

Në veriperëndim të vendit, mijëra njerëz u larguan nga shtëpitë e tyre pasi lumenjtë në provincën Khyber Pakhtunkhëa dolën nga shtarati, duke shkaktuar përmbytje të fuqishme. Provinca e Sindhit në juglindje të vendit gjithashtu është prekur keq, me mijëra të zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Shkalla e plotë e shkatërrimit në krahinë ende nuk është kuptuar plotësisht, por në terren njerëzit e përshkruajnë atë si fatkeqësinë më të keqe që kanë mbijetuar.
Përmbytjet nuk janë të rralla në Pakistan, por njerëzit thonë për BBC se shirat ishin të ndryshëm.
“Ata ishin më shumë se çdo gjë që është parë ndonjëherë këtu”.

Një zyrtar lokal i përshkroi ato si “përmbytje të përmasave biblike”.
Pranë qytetit të Larkana, mijëra shtëpi me baltë janë zhytur nën ujë dhe për kilometra të tërë ajo që duket janë majat e pemëve. Aty ku niveli i ujit është pak më i ulët, çatitë me kashtë dalin nga poshtë ujit kërcënues.

Nevojat e të mbijetuarve janë të ndryshme. Në një fshat, njerëzit e ulur aty janë të dëshpëruar për ushqim. Në një tjetër ata thonë se kanë drithërat e tyre, por u duhen para për të plotësuar nevojat e tyre të tjera, shkruan BBC.

Kryeministri i Pakistanit Shehbaz Sharif tha se 33 milionë njerëz ishin goditur nga përmbytjet – rreth 15% e popullsisë së vendit. Ai tha se humbjet e shkaktuara nga përmbytjet këtë sezon ishin të krahasueshme me ato gjatë përmbytjeve të 2010-11, që thuhet se janë më të këqijat e regjistruara.

Zyrtarët në vend fajësojnë ndryshimin e klimës për shkatërrimin. Por planifikimi i dobët i qeverisjes vendore është përmendur gjithashtu si një faktor që ka përkeqësuar situatat e përmbytjeve në të kaluarën, me ndërtesa të ngritura shpesh në zona të prirura ndaj përmbytjeve sezonale. /abcnews.al

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu