Ish-kreu i një universiteti rus të kërkimit të aviacionit vdiq të mërkurën, me mediat ruse që raportuan se pedagogu i shquar ra nga shkallët e shumta në terrenin e institutit.

Instituti i Aviacionit të Moskës (MAI) njoftoi vdekjen e Anatoly Gerashchenko, 72 vjeç, në një deklaratë për shtyp, duke e karakterizuar vdekjen e tij “si rezultat i një aksidenti”.

Gazeta ruse Izvestia, duke cituar një burim të paidentifikuar, raportoi se Gerashchenko “ra nga një lartësi e madhe” brenda mureve të universitetit.

Sipas raportit, mjekët e shpallën Gerashchenkon të vdekur në vendngjarje.

“Më 21 shtator 2022, Anatoly Nikolayevich Gerashchenko, doktor i shkencave teknike, profesor, këshilltar i rektorit të Institutit të Aviacionit të Moskës, vdiq si pasojë e një aksidenti. Aktualisht është duke u zhvilluar një komision për hetimin e aksidentit, i cili do të përfshijë përfaqësues të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës të Rusisë, Inspektoratit Shtetëror të Punës në Moskë dhe Institutit të Aviacionit të Moskës”, raportoi TASS.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu