“Shkundet” Napoli! Regjistrohet tërmeti më i fortë i 40 viteve të fundit në zonën Campi Flegrei

0
70

Një tërmet me magnitudë 3.5 u ndje në Napoli në zonën Campi Flegrei mbrëmjen e kësaj të hëne, që u pasua nga një tjetër tërmet me magnitudë 4.4 ballë

Kjo është goditja më intensive e dyzet viteve të fundit, më e forta e regjistruar ndonjëherë zonën e Campi Flegrei sipas Tg.com.

Lëkundjet më të forta kanë ndodhur në një thellësi prej 3 km. Tronditja u ndje nga popullsia në komunat Phlegraeane të Pozzuoli, Bacoli dhe Monte di Procida dhe në qytetin e Napolit, veçanërisht në lagjet e zonës perëndimore Fuorigrotta, Bagnoli, Soccavo dhe Pianura, por edhe në zonën kodrinore dhe në qendër të qytetit, veçanërisht në katet e sipërme.

Lëkundjet u ndjenë edhe në zonën e Vezuvit dhe në zonën në veri të Napolit. Raportime për çarje dhe rënie kornizash në ndërtesa në zonën e Campi Flegrei janë marrë nga dhoma e operacionit të brigadës së zjarrfikësve të Napolit.

Në Pozzuoli, hekurudhat shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura të martën më 21 maj. Kështu komunikon Bashkia në faqen e saj në Facebook, duke i ftuar qytetarët që të qëndrojnë sa më të qetë.

 

Top Channel