Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Ukrainë u bëri thirrje të gjithë qytetarëve amerikanë që të largohen nga Ukraina të mërkurën për shkak të kërcënimit në rritje të pushtimit të Rusisë në vend.

“Ambasada e SHBA-së u bën thirrje qytetarëve amerikanë në Ukrainë që të marrin në konsideratë nisjen duke përdorur opsione të tjera transporti komerciale ose private”, thuhet në një mesazh nga ambasada.

“Qytetarët amerikanë që dëshirojnë të largohen nga Ukraina kanë aktualisht opsione të shumta nëpërmjet fluturimeve komerciale nga të gjitha aeroportet ndërkombëtare të Ukrainës.”

Ambasada tha se do të mbetet e hapur për të përpunuar pasaportat amerikane dhe raportet e lindjeve të qytetarëve jashtë vendit, si dhe për të ofruar riatdhesim për qytetarët që nuk kanë mundësi të blejnë një biletë tregtare.

Njoftimi vjen pasi SHBA lëshoi ​​një këshillë udhëtimi në fillim të kësaj jave që urdhëroi anëtarët e kualifikuar të familjeve të diplomatëve të largoheshin nga Ukraina dhe autorizonte largimin vullnetar të punonjësve të drejtpërdrejtë amerikanë.

Ky veprim vjen pasi Rusia ka grumbulluar 100,000 trupa në kufirin me Ukrainën. Shtetet e Bashkuara kanë vendosur 8,500 trupa në ndërgjegjësim të shtuar.

Presidenti Joe Biden tha të martën se do të konsideronte sanksionimin e Vladimir Putin, por shtoi se trupat amerikane nuk do të hynin në Ukrainë.

“Ne nuk kemi ndërmend të vendosim forcat amerikane apo të vendosim forcat e NATO-s në Ukrainë, por siç thashë, do të ketë pasoja të rënda ekonomike”, tha ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu