Një 41 vjeçar që dyshohet se është personi që ka urdhëruar vrasjen e Elson Kalaverit një vit më parë në Itali.

Ndalimi i tij është bërë në kuadërtë operacionit të koduar “Provinca”, i cili është zhvilluar në bashkëpunim ndërmjet Drejtorisë së Forcës së Posaçme Operacionale, në DPPSH, FAST Albanias dhe zyrës së Interforcës italiane, në Shqipëri është bërë i mundur arrestimi I Shkëlzen Keqi 41 vjeç në afërsi të Fushë Krujës me qëllim ekstradimin.

41-vjeçari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, pasi më datë 18.08.2022, në vendin e quajtur “Castelnuova val di Cecina”, në provincën Piza, Itali, dyshohet se ka vrarë me armë zjarri, shtetasin shqiptar Elson Kalaverit 36 vjeç.

Ndërkohë në kuadër të kësaj ngjarje janë arrestuar edhe bashkëpuntorët e tij në Itali, duke e çuar në 5 numrin e të arrestuarve.

Ndërkaq vijojnë veprimet procedurale për ekstradimin e këtij shtetasi, në Itali, ku dënimi për këtë vepër penale është maksimumi 30 vjet burgim./abcnews.al

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu