Zjarri në malin Shpirag/ 50 trupa të Forcave të Armatosura, 5 mjete dhe një helikopter angazhohen për shuarjen e flakëve

0
22

Prej ditës së djeshme një vatër e madhe zjarri ka rënë në malin e Shpiragut në Berat.

Zjarret janë përhapur me shpejtësi për shkak të erërave dhe temperaturave të larta, ndër ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi njofton se janë angazhuar 50 trup të Forcave të Armatosura, 5 mjete dhe një helikopter Cougar.

Dyshohet se shkak i këtij zjarri është bërë një shkarkesë elektrike.

Postimi:

50 trupa të FA, 5 mjete dhe helikopteri Cougar vijojnë angazhimin prej natës së mbrëmshme në shuarjen e flakëve në malin Shpirag të Beratit, ku zjarri mori përmasa të mëdha.

Puna nga terreni e ajri vazhdon për të vënë në kontroll përhapjen e flakëve të cilat u favorizuan nga era dhe temperaturat e larta.

Situata është e vështirë për shkak të terrenit por operacioni i Forcave të Armatosura do të vazhdojë me intensitet për të eleminuar plotësisht çdo vatër.

Do bëjmë të pamundurën për të ruajtur pasurinë tonë kombëtare!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu