NATO dha alarmin teksa informoi anëtarët e saj se nëndetësja bërthamore e Rusisë Belgorod është larguar nga baza e saj dhe mund të jetë arma e fundit e Vladimir Putin mes përshkallëzimit të tensioneve në frontin e Ukrainës.

Belgorod është zhdukur nga baza e tij në Rrethin Arktik dhe mund të lundrojë në ujërat e Detit Kara për të testuar super-silurin e Neptunit, sipas një shënimi paralajmërues të NATO-s të dalë në mediat italiane gjatë fundjavës, raporton Daily Mail.

Ky supertorpedo është i aftë të përshkojë distanca të mëdha nën ujë përpara se të shpërthejë me forcë të madhe, duke shkaktuar kështu një “cunam bërthamor” që mund të mbyt qytetet bregdetare me valë rrezatimi.

Vihet re se nëse testi bëhet, ka të ngjarë të jetë përpjekja e fundit e Putinit për të “frikësuar” Perëndimin për luftën e dështuar në Ukrainë, pasi ai konsiderohet i dyshuar për sulmet në tubacionet Nord Stream javën e kaluar. Vihet re se Belgorod ka mini-nëndetëse të dizajnuara për të kryer sulme në infrastrukturën nënujore.

Megjithatë, përfshirja e saj vihet në dyshim sepse – nëndetësja 180 metra e gjatë, një nga më të mëdhatë në botë – do të kishte qenë jashtëzakonisht e vështirë të kalonte pa u vënë re teksa hynte në Baltik. Është e paqartë nëse Belgorod do të kishte kohë për të arritur bazën e tij në Detin e Bardhë Baltik – një distancë prej rreth 3,000 miljesh – pa u zbuluar ndonjëherë.

NATO ka njoftuar që atëherë aleatët se nëndetësja mungonte nga baza, por tha se ende besohet se po operonte në Arktik. Është e paqartë saktësisht se kur është dërguar paralajmërimi, por ai u publikua për herë të parë dje nga gazeta italiane La Repubblica. Nëndetësja Belgorod është në funksion që nga korriku. Super-siluri i Neptunit ishte një nga katër armët e gjeneratës së re të shpallur nga Putin në 2018 dhe që besohet të jetë operacionale.

Sipas mediave ruse, ajo është në gjendje të udhëtojë deri në 9500 kilometra nën ujë përpara se të shpërthejë një kokë bërthamore prej dy megatonësh, 130 herë më e fuqishme se bomba që hodhi në Hiroshima.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu