Gjykata e Posaçme ka shpallur vendimet për dënimin e të akuzuarve si pjesë e grupit kriminal që ka r

Pas më shumë se 3 vitesh nga grabitja së bujshme e milionave eurove brenda pistës së aeroportit të Rinasit, Gjykata e Posaçme shpalli vendimin përfundimtar për shtatë prej të akuzuarve për ngjarjen. Gjykata fajësoi të pandehurin Klement Çala për 4 vepra penale, mes të cilave “vjedhje me armë” dhe “grup të strukturuar kriminal” dhe e dënua me 20 vjet heqje lirie.

Për të njëjtat akuza, vëllai i tij Eldi Çala u dënua me17 vite burg. E njëjta masë dënimi u dha edhe për të pandehurit e tjerë të dosjes, përfshi edhe Alkond Bengasin, që gjatë hetimit të dosjes pranoi të bashkëpunonte me drejtësinë si i penduar. Por kur dosja kaloi në gjykim ai prishi marrëveshjen, duke pretenduar se rrëfimi në prokurori i ishte marrë në kushte presioni.

Për prokurorët e posaçëm, drejtues i grupit kriminal që ideoi dhe vuri në zbatim mega grabitjen në Rinas ishte Admir Murataj, i cili mbeti i vrarë ditën e ngjarjes gjatë një shkëmbimi zjarri me policinë.

Si pjesë e të njëjtit grup kriminal dyshohet të ketë qenë edhe Talo Çela, i shumëkërkuar nga drejtësia, jo vetëm për grabitjen e Rinasit, por edhe për dy ngjarje kriminale me 4 viktima. Procesi ndaj tij u veçua dhe u pezullua me një vit, për shkak se vijon të jetë në kërkim.

Po ashtu, pas ngjarjes u arrestua edhe Ragip Hajdini, shtetas kosovar i njohur me nofkën “Daja”, çështja ndaj të cilit u pushua pasi ndërroi jetë gjatë hetimit të dosjes. Grabitja brenda aeroportit ndodhi në 9 prill 2019 nga persona që përdorën një fugon të modifikuar për të hequr dy blloqe betoni para një prej portave të rrethimit.

Të maskuar dhe nën kërcënimin e armëve, grabitësit morën milionat e eurove që po ngarkoheshin në bordin e një avioni dhe u larguan nga një tjetër portë e gardhit rrethues. 42 muaj pas ngjarjes drejtësia ka 7 të dënuar për grabitjen, por asnjë nga milionat e grabitur, që ende nuk janë gjendur.

Dënimet e dhëna nga Gjykata e Posaçme

Klement Çala: 20 vite burgim

Eldi Çala: 17 vjet burgim

Oltian Veseli: 17 vite burgim

Renaldo Sula: 17 vite burgim

Saimir Çela: 17 vite burgim

Elton Pikli: 17 vjet burgim

Alkond Bengasi: 17 vjet burg

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu