24.4 C
Elbasan

KATEGORIA

SHËNDET

Kremi kundër diellit, cilët janë përbërësit e dëmshmëm dhe çfarë duhet të keni kujdes

Ekspozimi i tepërt dhe i pambrojtur ndaj diellit është një nga faktorët kryesorë të plakjes së parakohshme dhe dëmtimeve të forta të lëkurës. Aplikimi i...

Këshilla/ 10 ushqimet ideale për mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, madje është vërtetuar se ngrënia e mëngjesit mban nën kontroll peshën edhe urinë gjatë ditës. Shumëkush e...

Kujdes në deti, mos u futni në ujë menjëherë pasi të hani ushqim

A ka rrezik nëse futeni në ujë menjëherë pasi të hani ushqim? Ështe makthi i shumë prindërve, megjithatë ky fenomen nuk prek vetëm femijet. Është...

Si të Parandaloni Pickimin nga Mushkonjat – Metodat më të Forta Natyrale

Në raftet e supermarketeve apo farmacive do të gjeni një sërë locionesh kundër mushkonjave dhe insekteve të tjera, por shumë prej tyre përmbajnë substanca...

Studim: Përmirësimi i shikimit mund të bëhet duke parë në një dritë të kuqe për disa minuta

Përderisa studimet e tjera do ta mbështesin, përmirësimi i shikimit në të ardhmen mund të bëhet shumë i lehtë, shkruan CNN, transmeton Gazeta Express. Në...

Si të freskoheni më shpejt gjatë verës

Tani që temperaturat janë rritur sa më s’ka, njeriu duhet të jetë më i ndërgjegjshëm në lidhje me pikat kryesore të trupit që mundësojnë...

Nëse rritet numri i testimeve, a shtohen rastet me Covid-19 në Shqipëri?

Rovena Daja, epidemiologe e Institutit të Shëndetit Publik ka qenë në një lidhje direkte me emisionin e mëngjesit “Ditë e Re”, ku ka folur...

​Ja si ndikon kafja e mëngjesit në shëndetin tuaj

Shqiptarët janë konsumatorë të mëdhenj të kafesë, dhe këtë e tregojnë të dhënat e importit të këtij produkti të çmuar. Ndërkohë të dhënat e Institutit...

Kurat natyrale për një gjumë të qetë

Pagjumësia është një problem shëndetësor që shkakton shumë telashe në organizëm. Miliona njerëz në botë stërmundohen gjatë natës pa vënë gjumë në sy. Shumica e pacientëve...

Studim: Lajm i keq për çiftet që zihet, kush kritikohet nga partneri vdes më herët

Për një gjysme dekade, studiuesit zbuluan se të njerwzit që janë kritikuar nga partnerët e tyre kishin 2 herë më shumë të ngjarë të...

Lajmet e fundit