Zbulim tronditës! Gjenden dy trupa të alienëve një mijëvjeçarë në Meksikë, shkencëtarët: Nuk jemi vetëm

0
126

Trupat e dy qenieve të supozuara ‘jo-njerëzore’ u prezantuan gjatë një seance dëgjimore në Kongres në Mexico City dje, një zbulim që do të shkaktojë tronditje dhe debat në mbarë botën.

Prezantuar nga gazetari dhe ufologu Jaime Maussan, ‘trupat’ u raportuan se ishin mbetjet e fosilizuara 1000-vjeçare të individëve jashtëtokësorë.

Maussan, duke folur nën betim në pallatin legjislativ të San Lazaro, tha: Këto ekzemplarë nuk janë pjesë e evolucionit tonë tokësor. Këto nuk janë qenie që u gjetën pas rrënojave të UFO-ve. Ato u gjetën në minierat e diatomeve [algave] dhe më vonë u fosilizuan.’

Pretendimet e jashtëzakonshme u bënë gjatë një seance dëgjimore të gjerë në Kongres, mbi fenomene anormale të paidentifikuara, që u zhvilluan vetëm disa javë pasi SHBA-ja mbajti të vetën. Megjithatë, ngjarjet në kryeqytetin meksikan rezultuan shumë më shpërthyese. Zoti Maussan tha se këto dy trupa ishin analizuar nga Universiteti Kombëtar Autonom i Meksikës (UNAM), ku shkencëtarët kishin mundur të nxjerrin ADN-në dhe të përdornin datimin me radiokarbon për të përcaktuar një moshë.

Ai raportoi se më shumë se 30% e ADN-së së dy trupave ishte ‘e panjohur’, ndërsa ekspertët në seancë thanë se njëri prej trupave dukej se kishte ‘vezë’ brenda.

 “Publiku ka të drejtë të dijë për teknologjinë jo-njerëzore dhe entitetet jo-njerëzorePo flasim për një temë që bashkon njerëzimin dhe jo që na ndan. Ne nuk jemi vetëm në këtë univers të madh, ne duhet ta përqafojmë këtë realitet”, tha zoti Maussan.

Nuk është hera e parë që ufologu ka paraqitur prova të supozuara të jetës aliene. Në vitin 2017 analiza e kryera nga ai në një mumieje të gjetur në Peru pranë Linjave Nazca, raportoi se trupi ishte i një alieni me tre gishta, por teoria më vonë u hodh poshtë dhe kufoma u zbulua se ishte e një fëmije.

Linjat e Nazca-s janë një grup gjeoglifesh, ose vizatimesh, të gdhendura në shkretëtirën e Nazkës, të cilat disa besojnë se janë me origjinë aliene. Në seancë ishte pjesëmarrës një ish-pilot i marinës amerikane i cili dha dëshmi në SHBA të korrikut, dhe Avi Loeb, profesor i astrofizikës në Harvard.

Profesor Loeb ndau rezultatet e hetimit të tij të fundit mbi sferulat e mbledhura nga një meteorit që besohet se e kishte origjinën jashtë sistemit tonë diellor, të cilat ai argumenton se mund të jenë dëshmi e teknologjisë aliene.

Duke iu drejtuar kongresit meksikan, ai tha se ishte “arrogante nga ne të mendojmë se jemi vetëm” dhe sugjeroi se ndoshta kishte qenie të tjera në planet përpara njerëzimit.

Ai gjithashtu përmbledh rastin e Oumuamua, një objekt kurioz në formë puro që nuk dukej apo sillet si një kometë normale, të cilën profesori mendon se është një objekt i shtyrë nga rrezet e diellit i projektuar nga ndonjë, qytetërimi alien.

Duke folur në seancën dëgjimore të Kongresit të SHBA në korrik, sinjalizuesi i UFO-ve, David Charles Grusch pretendoi se qeveria po fshehte prova të automjeteve të paprekura aliene.

Lt Graves, drejtor ekzekutiv i Americans for Safe Aerospace, tha se UFO-t ishin një ‘sekret i hapur’ midis pilotëve luftarakë dhe se dy avionë dikur u detyruan të bënin manovra evazive për të shmangur një ‘kub gri të errët brenda një sfere të qartë’ që qëndronte i palëvizshëm kundër erës’.