Mediat shtetërore ruse raportojnë se Presidenti Vladimir Putin ka bërë një vizitë të papritur në Mariupol, një qytet port ukrainas i pushtuar nga forcat ruse pasi ata e shkatërruan pjesën më të madhe të tij. Një video zyrtare tregon Putinin duke drejtuar një makinë nëpër rrugë gjatë natës, më pas duke vizituar një sallë koncertesh. BBC nuk e ka verifikuar vendndodhjen.

Kjo do të ishte vizita e parë e Putinit në një territor ukrainas të okupuar rishtazi. Agjencia e lajmeve Tass thotë se ai shkoi atje me helikopter dhe takoi disa banorë vendas. Në video ai është në makinë me zëvendëskryeministrin rus Marat Khusnullin, i cili shpjegon se si po rindërtohet qyteti.

Putin gjithashtu duket se viziton Sallën e Filarmonisë, e cila u përdor për të organizuar gjyqe të mbrojtësve të uzinës së hekurit dhe çelikut Azovstal, një kompleks i madh industrial ku trupat ukrainase u mbajtën përpara se përfundimisht të dorëzoheshin.

Mariupol ka qenë nën pushtimin rus për më shumë se 10 muaj pasi u shkatërrua në një nga betejat më të gjata dhe më të përgjakshme të konfliktit. Ukraina thotë se më shumë se 20,000 njerëz u vranë atje. Analiza e OKB-së vlerëson se 90% e ndërtesave u dëmtuan dhe rreth 350,000 njerëz u detyruan të largoheshin, popullsia jonë e paraluftës prej rreth 500,000.

Një grup vendasish i kanë thënë BBC-së se Rusia po kryen një fushatë të shtrenjtë për të rindërtuar qytetin dhe për të fituar zemrat dhe mendjet e njerëzve të tij. Qëllimi është të asimilojë Mariupolin dhe ta bëjë atë të Rusisë. Autoritetet ruse thonë se 300,000 njerëz tani jetojnë atje.

Luftimet panë që Rusia goditi një teatër të Mariupolit ku ishin strehuar qindra civilë. Ndërtesa u shemb dhe të paktën 300 besohet të kenë vdekur atje. Ukraina dhe grupet e të drejtave të njeriut thonë se sulmi përbënte një krim lufte. Është ndër incidentet për të cilat Putin dhe regjimi i tij mund të mbahen ligjërisht përgjegjës, kanë thënë Kombet e Bashkuara.

Gjykata Ndërkombëtare Penale tha të premten se kishte lëshuar një urdhër për arrestimin e Putinit për krime të dyshuara lufte që përfshijnë deportimin e paligjshëm të fëmijëve ukrainas në Rusi. Kjo do të thotë se ai tani mund të arrestohet nëse shkel në ndonjë nga 123 shtetet anëtare të gjykatës.

Të shtunën, Putin bëri një vizitë të paparalajmëruar në Krime, për të shënuar përvjetorin e nëntë të aneksimit të territorit nga Rusia nga Ukraina. Ai vizitoi një shkollë të re ruse të arteve, një kamp veror për fëmijë dhe projekte të ardhshme kulturore, si muzeu i Rusisë së Re dhe muzeu i krishterimit, raportoi media shtetërore ruse.

Autoritetet e Kievit janë zotuar të çlirojnë të gjitha territoret e pushtuara nga Rusia, përfshirë Krimenë, e cila u aneksua nga Rusia në 2014. Putin raportohet gjithashtu të ketë takuar komandantët e lartë ushtarakë rusë në Rostov-on-Don, një qytet rus në lindje të Mariupolit, gjatë vizitës së tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu