37.4 C
Elbasan

Aksioni “Blic” në mesnatë i Rrumbullakut për kapjen e të kërkuarve mbyllet me dështim, në pranga vetëm Sali Zeneli

Përmes një aksioni “Blic” të zhvilluar mesnatën e djeshme, Policia e Shtetit synonte të kapte në befasi dhe arrestonte disa prej emrave të njohur të botës së krimit në vend, që rezultojnë të jenë shpallur në kërkim me vendim gjykate.

Ora News mëson se kontrollet policore mbi dhjetëra banesa në qytetet si Vlorë, Shkodër, Tiranë, Fushë-Krujë, Kurbin, Durrës, Elbasan dhe Cërrik, nuk janë mbështetur në një vendim gjykate konkrete, por gjithçka është bazuar në një urdhër të sigluar sekret.

Urdhri për aktivizimin në teren të grupeve të reparteve speciale si RENEA dhe FNSH, është dhënë nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, i cili kërkonte nga Policia Kriminale dhe dy repartet Speciale të kryhej brenda natës së djeshme kontrolli i disa banesave.

Qëllimi ka qenë kapja e elementëve kriminalë të shpallur në kërkim nga SPAK gjatë operacionit “Golden Bullid” por jo vetëm.

Pasi forcat RENEA dhe FNSH, mesnatën e djeshme kanë kryer kontrolle në disa banesa, ku dyshohet se fshiheshin Duel Mehmedaj, Astmer Bilali dhe Bajram Çekorja, të gjithë të shpallur në kërkim për vrasje. Por nga kontrolli i shtëpive nuk është arritur të gjendet asnjë nga personat e kërkuar.

Njëherësh kontrolle policia ka ushtruar në disa banesa në zonën e Kurbinit dhe Fushë-Krujës, me shpresën e gjetjes së gjurmëve të Ervin Merlikës, Ervis Martinaj dhe personave të tjerë të botës së krimit, por pa rezultat.

Ora News mëson se disa kontrolle banesash janë kryer edhe për arrestimin e Festim Qolit në qytetin e Durrësit dhe personit tjetër të shpallur në kërkim, Lulzim Berisha, Alban Bengasit, Kevin Suçit, Agron Bejdolli, Aleksandër Laho ose “Rrumi i Shijakut” dhe Alban Skonja.

Të gjitha kontrollet e kryera në Durrës, nuk kanë qenë produktive për policinë.

Gjithashtu kontrolle në disa shtëpi RENEA dhe FNSH-ja, i ka kryer në mesnatë në Elbasan dhe Çërrik.

Me shpresën për kapjen e Kamer Mehjas, Abedin Mama (Dine Çami), Suel Çelës, Talo Çelës dhe personave të tjerë të shpallur në kërkim në Elbasan, policia ka ushtruar kontrolle në banesat dhe disa baza të tyre, por pa rezultat.

Asnjë nga objektivat e policisë nuk është gjendur qoftë në banesat e tyre dhe qoftë në shtëpitë e tjera, ku mendohej se ata fshiheshin.

I vetmi qytet ku policia dhe grupet e FNSH, kanë dalë me arrestim ka qenë Vlora. Pikërisht në këtë qytet, është arrestuar në banesën e tij, Sali Zeneli, personazh i shpallur në kërkim pasi është dënuar me 6 vite burgim për ngjarjen e ndodhur në 3 mars 2021, ku në rrugën “Transballkanike” mbeti i vrarë kushëriri i tij, Taulant Manaj.

Zeneli kishte vetëm dy ditë që kishte mbërritur në banesën e tij, pasi prej gati 1 viti qëndronte i fshehur mes Tiranës dhe Sarandës.

“Ora News”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajme të tjera

“Prindërit u thyejnë vezë në kokë fëmijëve për argëtim”, trendi në TikTok ngjall debat: Po i godisni fëmijët me salmonelë ballit

Kush ka një llogari në TikTok është e pamundur të mos jetë përballur me trendin më të  fundit; Prindërve që ngarkojnë video në platformë...

Qeveria gjermane pajtohet t’i lehtësojë procedurat për marrje të shtetësisë

Kabineti gjerman i ka miratuar më 23 gusht planet për ta lehtësuar rrugën drejt shtetësisë për emigrantët dhe për të lejuar më shumë njerëz...

Elbasan/ Arrestohet një burrë dhe procedohen 4 të tjerë

DVP Elbasan/Vihet në pranga 1 shtetas dhe procedohen në gjendje të lirë 4 të tjerë, për vepra të ndryshme penale. Specialistët e Qarkullimit Rrugor arrestuan...

“Do të na djegin”, shqiptari mbyll emigrantët në rimorkio, i fajëson për rënien e zjarreve në Greqi

Videoja e një qytetari në Aleksandropoli duke dalë në rrugët e qytetit dhe duke “arrestuar” emigrantë ka ngjallur zemërim tek të gjithë. Astrit Tota,...

Rreth 100 mijë njerëz evakuohen në Pakistan për shkak të përmbytjeve

Shërbimet e emergjencës në Pakistan bënë të ditur më 23 gusht se rreth 100 mijë njerëz janë evakuuar nga fshatrat e përmbytura në provincën...

Paraburgimi i Durrësit “mikpret” politikanët/ Nga Alla te Dako, nuk mungon dhe një i djathtë

Disa emra politikanësh gjenden atje. SPAK ka bërë të mundur muajt e fundit që klasa politike që gjendet pas hekurave të zgjerohet. Kryebashkiaku i PS-së...