23.4 C
Elbasan

I dënuar për vrasjen e Klodian Rashës, Nevaldo Hajdaraj ankimon vendimin, rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish polici i skuadrës “Shqiponja” Nevaldo Hajdaraj ka ankimuar vendimin e dëmimit ka ankimuar vendimin e dënimit të dhënë nga Gjykata e Apelit dhe ka bërë rekurs në Gjykatën e Lartë për vrasjen e shtetasit Klodian Rasha dy vite më parë. Hajdaraj u akuzua për vrasje me dashje dhe u dënua me 18 vite burg nga Gjykata e Apelit të Trianës që më vonë do merrte vetem 12 vite dënim të shkurtuar. Kjo gjë shkaktoi zemërim te familajrët e Rashës pasi ata nuk pranonin përfitime të vrasësit të djalit të tyre.

Prokuroria

e Tiranës u detyrua të ndryshonte akuzën e fillimit me të cilën e kishte lënë në qeli punonjësin e Policisë, ndryshim që i hapi rrugë autorit që të mos pajtohej me vendimet e Gjykatës së Shkallës së Parë dhe tashmë as atë të Gjykatës së Apelit. Tashmë ai iu ka drejtuar Gjykatës së Lartë me një rekurs, duke kërkuar që gjykimi i dosjes së tij të kryhet nga një kolegj penal, pasi ai beson se e ka kryer vrasjen e Klodian Rashës në kushtet e tejkalimit të kritereve të mbrojtjes.

 

Hajdaraj refuzoi që në fillim që ta kishte kryer krimin e rëndë me dashje, edhe pse Klodiani, në momentin që u qëllua kishte vetëm pak metra të hynte në shtëpinë e tij.

Lajme të tjera

Zbuloi tradhtinë/ Vajza e kryeministrit të Dubait i bën të ditur divorcin burrit me një postim në Instagram

Një zhurmë të madhe ka shkaktuar në Emiratet e Bashkuara Arabe lëvizja e vajzës së kryeministrit të Dubait , Princeshës Sheikha Mahra Bint Mohammed...

Mjaltë me Kanellë – Si të Bëni Vetë Antibiotikun Natyral

Mjalti me kanellën janë ndër produktet më të kombinuara të kuzhinës, të cilat së bashku janë shumë efikase kundër disa problemesh shëndetësore. Mjalti është i...

Debate në KLP, Tiranës dhe Elbasanit i mungojnë 51 prokurorë

Anëtarët e këshillit të lartë të prokurorisë I ashpërsuan sërish tonet me njëri-tjetrin. Pika që nuk ranë dakord ishte ajo e transferimit pa pëlqim...

7 të vdekur nga zjarri në një apartament në Francë, dyshohet të jetë i qëllimshëm

Shtatë persona, përfshirë tre fëmijë dhe nënën e tyre, vdiqën të enjten në atë që autoritetet dyshojnë se ishte zjarrvënia, që shkatërroi një apartament...

Të shtëna me armë zjarri në Durrës, plagoset një person, arrestohet autori i dyshuar

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar mbrëmjen e së enjtes në Durrës. Raportohet se një person ka mbetur i plagosur. Ngjarja ka ndodhur në zonën...

Emri/ Arrestohet shqiptari në Londër, dyshohet se ka vrarë një 19-vjeçar brenda në makinë

23-vjeçari shqiptar, Kevin Peraj, është arrestuar nga Policia e Londrës me akuzën për vrasje.Ai u arrestua të martën, më 16 korrik, si i dyshuar...