28.4 C
Elbasan

Në ditën kundër korrupsionit, SHBA mesazh të fortë: Forcimi i institucioneve dhe sanksionet ndaj zyrtarëve

Në Ditën Ndëkombëtare Kundër Korrupsionit, Ambasada amerikane në Tiranë ka dhënë një mesazh.

Në mesazhin e Ambasadës thuhet e SHBA-ja lufton korrupsionin përmes diplomacisë, duke forcuar institucionet qeveritare, duke përdorur kufizimet e vizave dhe sanksionet ndaj zyrtarëve të korruptuar, si dhe duke mbështetur gazetarët.

Gjithashtu më tej ambasada thekson se Shtetet e Bashkuara janë thellësit të përkushtuara për të vëazhduar këto përpjekje për të rritur transparencën në komunitetin global.

“Sot është Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. Departamenti i Shtetit i SHBA lufton korrupsionin përmes diplomacisë, duke zhvilluar standarde të forta ndërkombëtare dhe duke mbështetur zbatimin e tyre, duke ndërtuar dhe forcuar institucionet qeveritare dhe rrjetet ndërkombëtare, duke përdorur kufizimet e vizave dhe sanksionet ndaj zyrtarëve të korruptuar dhe duke mbështetur gazetarët dhe organizatat jo-qeveritare që promovojnë transparencën dhe nxisin kërkesën e llogarisë ndaj individëve të korruptuar.

Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të përkushtuara për të vazhduar këto përpjekje dhe për të rritur transparencën në komunitetin global”, shkruhet në postimin e ambasadës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajme të tjera

LAJM I FUNDIT/ Të shtëna me armë në Shëngjin, dyshohet për një të plagosur

Mbrëmjen e sotme janë raportuar për shtëna me armë në Shëngjin, ku dyshohet për 1 të plagosur. Policia dhe ambulanca janë nisur drejt vendngjarjes. Sakaq,  ende nuk dihet rrethanat e...

Sulmohen me thikë dy profesorë në universitetin norvegjez, arrestohet studenti

Dy profesorë u goditën me thikë në Universitetin e Oslos sot dhe njëri është në gjendje kritike, tha policia norvegjeze, ndërsa arrestoi një student...

Mjeku vrau veten pasi punoi 200 orë jashtë orarit: Puna e tepërt po sëmur njerëzit në Japoni

Familja e një mjeku 26-vjeçar në Japoni, i cili vrau veten vitin e kaluar pasi punoi mbi 200 orë jashtë orarit brenda një muaji,...

Zjarr në fshatin Pajovë, përfshihet nga flakët sipërfaqja me ullinj dhe shkurre

Një sipërfaqe e konsiderueshme me ullinj dhe shkurre është përfshirë nga zjarri mesditës e së enjtes. Flakët nisën fillimisht në kodrat e fshatit Pajovë...

VIDEO/ “Uli duart me mua”, e mitura në Vlorë dhunohet dhe tërhiqet zvarrë nga bashkëmoshataret! Reagon Policia

Një video virale ka qarkulluar në rrjete sociale ku shihet se si një e mitur dhunohet fizikisht dhe ofendohet nga disa bashkëmoshatare. Në video shihet...

Goditi me kosore vëllain dhe mbesën e tij, arrestohet 59-vjeçari

Njoftimi i policisë: DVP Vlorë/Vihen në pranga 4 shtetas, procedohet në gjendje të lirë 1 tjetër, për vepra të ndryshme penale. Në vijim të veprimeve procedurale...