30.4 C
Elbasan

Ministria e Shëndetësisë publikon të dhënat: Mbi 2 milionë vaksinime në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë, këtë të enjte ka publikuar të dhënat e deri tanishme të procesit të vaksinimit në vendin tonë.

Sipas njoftimit të ministrisë që nga nisja e procesit të vaksinimit një vit më parë në Shqipëri janë kryer 2 510 426 vaksinime në total, ndërsa vetëm një ditë më parë janë kryer  8155 vaksinime.

Ndër të tjera theksohet se, 229 qytetarë shqiptarë të vaksinuar plotësisht jashtë vendit, janë evidentuar nga mjekët e familjes nëpërmjet certifikatave të vaksinimit (ose 458 vaksinime të aplikuara jashtë vendit).

Vaksinimi masiv anti-COVID vijon në të gjitha pikat e përqendruara të vaksinimit, në qendrat shëndetësore, poliklinika si dhe nëpërmjet njësive të lëvizshme në komunitet në kuadër të aksionit kombëtar “derë më derë”.

Vaksinimi ndaj COVID-19 është i hapur për të gjithë personat +16 vjeç si dhe fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar./abcnews.a

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajme të tjera

PD Elbasan prezanton ekipin drejtues

Kryetari i grupit te Rithemelimit Blendi Himçi  permes nje postimi ne rrjetet sociale ka prezantuar ekipin drejtues te PD (Rithemelimi) per Elbasanin. Prezantimi i ekipit...

Biden takohet me “mikun” e Putin, takohet me kryeministrin indian Narenda Modi

Presidenti Biden ka shfrytëzuar vizitën në Japoni për të bindur kryeministrin indian që të distancohet nga neutraliteti për agresionin në Ukrainë. Kreu i Shtëpisë së...

Artriti – Simptomat, Llojet, Shkaqet Dhe Trajtimi

Çfarë është artriti Artriti ose inflamacioni i kyçit është një simptomë e të paktën 100 sëmundjeve të lidhura me to, të cilat quhen çrregullime reumatike....

Gjiknuri: Të bëjmë realitet votën e emigrantëve

Për Partinë Socialiste ka ardhur momenti që të bëhet i mundur votimi i emigrantëve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit. Gjatë fjalës së tij në konferencën...

Rama në Panairin e Punës: 13 mijë të punësuar më shumë në mars

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot nga Durrësi se në mars 2022 janë 13 mijë të punësuar më shumë se sa në mars 2021, ndërsa...

Dashi dënohet me tre vjet burg për vrasjen e një gruaje

Në maj, një dash pa emër u arrestua në Rumbek East County, Sudani Jugor, pas një sulmi të dhunshëm që çoi në vdekjen e...