33.4 C
Elbasan

Vrasja e Marigona Osmanit, caktohet seanca gjyqësore ndaj Dardan Krivaqës dhe Arbër Sejdiut

Gjykimi ndaj Dardan Krivaqa dhe Arbër Sejdiu, të akuzuar për vrasjen e 18-vjeçares, Marigona Osmanin, pritet të nis më 14 korrik të këtij viti.

Lajmin e kanë konfirmuar nga zyra për informim e Gjykatës Themelore në Ferizaj.

Ndryshe, kjo lëndë i është caktuar gjyqtarit Sahit Krasniqi.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë, më 22 gusht 2021, të pandehurit Dardan Krivaqa dhe Arbër Sejdiu, me dashje dhe në bashkëkryerje e privojnë nga jeta tani të ndjerën Marigona Osmanin.

Me çka në bashkëkryerje, akuzohet se kanë kryer veprën penale “Vrasja e rëndë” nga neni 173, paragrafi 1, nënparagrafi 1,3, 1,4 dhe 1.7 lidhur me nenin 31 të Kodit Penal.

Po ashtu, sipas Prokurorisë, për të pandehurin Krivaqa, ekziston dyshimi i bazuar se i njëjti ka kryer veprën penale “Dhunimi” nga neni 227, paragrafi 4, nënparagrafi 4.1 lidhur me paragrafin 1 të Kodit Penal.

Ndërsa, thuhet se i pandehuri Arbër Sejdiu, me dashje i ka ndihmuar të pandehurit Dardan Krivaqa, në kryerjen e veprës penale të dhunimit.

Me çka, akuzohet se kreu veprën penale “Ndihmë në kryerjen e dhunimit” nga neni 227, paragrafi 4, nënparagrafi 4.1 lidhur me paragrafin 1 dhe nenin 33 të KPRK-së.

“Prokuroria Themelore në Ferizaj, me rastin e ngritjes së aktakuzës, i ka propozuar gjykatës që pas mbajtjes së shqyrtimit gjyqësor, administrimit të provave dhe vlerësimit të tyre, të pandehurit e lartëcekur të shpallen fajtorë për veprat penale për të cilat akuzohen dhe të dënohen sipas ligjit”, thuhet në njoftim.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajme të tjera

Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Berisha thirrje Krajës: Hiq Alfred Shehun, bashkëpunëtor i bandës së Elbasanit

Në konferencën për median kreu i PD-së Sali Berisha iu rikthye edhe njëherë vrasjes së Pjerin Xhuvanit në Elbasan pak ditë para zgjedhjeve vendore...

Itali/ Plagosi tre shqiptarë, 52 vjeçari për t’i shpëtuar arrestimit tenton të vetëdigjet

Autoritetet policore italiane kanë arrestuar 52 vjeçarin shqiptar Artur Haxhiu i cili pak ditë më parë tentoj të vriste për motive të dobëta, tre...

DOKUMENTI/ Qeveria bën gati pr/ligjin për kultivimin e kanabisit, Agjenci e dedikuar për monitorimin e kontrollin

Qeveria shqiptare ka bërë zyrtare nismën për legalizimin e kanabisit për qëllime mjekësore. Drafti i bërë publik parashikon dhënien e licencave 15-vjeçare për subjekte...

Oriola në darkë romantike: Më bëj të dashuroj

Bukuroshja dhe modelja e kolme shqiptare është fotografuar në një restorant në Firence të Italisë Modelja e kolme shqiptare, Oriola Marashi, e njohur për fotografitë...

Studimi: Vendosja e telefonit në “Silent mode” shkakton më shumë stres

Shumë njerëz e vendosin telefonin në “Silent mode” për të shmangur mesazhet dhe njoftimet e panumërta por në fakt, kjo gjë mund të rrisë...

Këto janë ushqimet më të shëndetshme në planet

Në vend që ta “ngarkojmë” trupin me suplemente ushqimore, mjafton të bëjmë disa ndryshime të vogla në dietën tonë të përditshme dhe të përfshijmë...